Leczenie przewlekłej boreliozy

Przewlekła borelioza atakuje wiele narządów i układów, ponadto jej objawy często mylone są z innymi chorobami. Przez to prowadzi ona do rozległych zapaleń i groźnych dysfunkcji wieloukładowych, takich jak limfocytowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i rdzenia. Problemem jest również to, że borelioza przebiega w niektórych przypadkach bezobjawowo przez wiele lat. Chociaż we wczesnej fazie rozwoju choroby aż 90% przypadków pokonuje się za pomocą odpowiedniej antybiotykoterapii, przewlekłą boreliozę leczy się znacznie trudniej. Bardzo trudno ją również rozpoznać przez niespecyficzne objawy. Przewlekła borelioza jest stwierdzana po 12 miesiącach utrzymywania się jej objawów.

Do przewlekłych objawów zalicza się przewlekłe zapalenie skóry kończyn, zapalenie stawów oraz neuroborelioza. Po latach pojawiają się również czerwonosine, zazwyczaj niesymetryczne, zmiany skóry dalszych części kończyn. Na początkowym etapie wyróżnia je obrzęk zapalny, z czasem pojawia się zanik skóry, czyli cienka skóra pozbawiona owłosienia o fioletowym zabarwieniu. Przewlekła borelioza wiąże się też z pojawieniem się bólu stawów i parestezji w miejscach dotkniętych zmianami. Niestety, ze względu na objawy w późnej fazie bywa ona błędnie rozpoznawana. Z kolei fakt, że kleszcze przenoszą różne choroby, może prowadzić do koinfekcji oraz nakładania się na siebie różnych jednostek chorobowych.

Przewlekła borelioza a fitozwiązki i grzyby medyczne

Leczenie przewlekłej boreliozy wymaga wprowadzenia antybiotykoterapii. Jest ona podstawową drogą postępowania, a polecane w tym wypadku leki to doksycykliny, i amoksycyliny. Dodatkowo leczenie przewlekłej boreliozy powinno być wspierane przez metody naturalne. Polecane są tutaj zioła, fitozwiązki oraz grzyby medyczne. Wspomniane fitozwiązki to substancje aktywne biologicznie, pochodzenia roślinnego. Do fitozwiązków zalicza się fitoncydy, czyli bardzo silne związki przeciwustrojowe o właściwościach antybakteryjnych oraz przeciwgrzybiczych. Niektóre z nich hamują mnożenie się wirusów lub uszkadzają ich strukturę – do tych fitozwiązków należą glukozynolaty, olejki gorczyczne, glikozydy izosiarkocyjanowe, a także olejki czosnkowe. Leczenie przewlekłej boreliozy prowadzone jest także z wykorzystaniem grzybów medycznych. Od wieków znane w krajach azjatyckich, w Polsce dopiero zyskują popularność. Grzyby medyczne charakteryzują się dużym potencjałem biologicznym i wciąż trwają badania nad ich działaniem.

Dietoterapia mająca na celu uszczelnienie bariery jelitowej

W leczeniu przewlekłej boreliozy duże znaczenie ma również dieta, której celem jest uszczelnienie bariery jelitowej. Wśród składników, które należy spożywać, znajduje się żywność probiotyczna. Kefir lub zsiadłe mleko zawierają pożyteczne bakterie wspierające równowagę flory jelitowej. Podobnie działają kiszonki, które przyczyniają się do uzyskania właściwego pH w przewodzie pokarmowym i wspierają tworzenie odpowiedniego środowiska do namnażania się dobroczynnych bakterii. Na uszczelnienie bariery jelitowej pozytywny wpływ mają również produkty bogate w kwasy omega-3, czyli ryby i mięso z hodowli ekologicznych, ponieważ sprzyjają one redukcji stanów zapalnych. Niezwykle ważne w dietoterapii jest też spożywanie warzyw (z wyjątkiem psiankowatych) i owoców. Błonnik w nich zawarty skutecznie wspiera uszczelnienie bariery jelitowej. Polecane są także produkty z kokosa zawierające kwas laurynowy, zwalczający bakterie i grzyby. Specjaliści powinni też brać pod uwagę fakt, że uszczelnianie bariery jelitowej musi być też wspierane podczas i po zakończeniu antybiotykoterapii przez przyjmowanie probiotyków i prebiotyków.

Narodowy Kongres Naturoterapii – borelioza

Zachęcamy Państwa do udziału w Narodowym Kongresie Naturoterapii. Tematem spotkania będzie borelioza, która zostanie omówiona przez grono lekarzy, fitoterapeutów oraz dietetyków specjalizujących się w jej leczeniu. Wśród tematów pojawi się omówienie diagnostyka oraz leczenie utajonej i przewlekłej boreliozy, a także mnogość przypadków klinicznych w tej chorobie. Co więcej, omówiona zostanie też naturoterapia w perspektywie realnego wsparcia leczenia boreliozy. W tym kontekście przedstawione zostaną fitozwiązki i grzyby medyczne, które można wykorzystać w leczeniu przewlekłej boreliozy. Poruszony zostanie również temat dietoterapii mającej na celu m.in. uszczelnienie bariery jelitowej.  Zachęcamy do udziału!