Terapia boreliozy

Borelioza wiąże się z problemami diagnostycznymi i terapeutycznymi. Podstawą leczenia jest w tym przypadku terapia antybiotykowa ze wsparciem w postaci produktów roślinnych. Terapia boreliozy jest niezwykle istotna, również ze względu na fakt, że liczba kleszczy wzrasta i skala zagrożenia zarażeniem jest coraz szersza. Istotne jest również stosowanie niekonwencjonalnych metod leczenia boreliozy, będących wsparciem klasycznej antybiotykoterapii.

Terapia antybiotykowa boreliozy

Terapia antybiotykowa boreliozy jest główną metodą leczenia i prowadzona jest według różnych schematów terapeutycznych. Wcześnie rozpoczęta terapia boreliozy kończy się powodzeniem u 90% pacjentów. Leczenie powinno trwać od dwóch do czterech tygodni. Niestety w przypadku, gdy choroba jest rozsiana po całym organizmie terapia boreliozy staje się bardziej skomplikowana. Wynika to z zasiedlania przez krętka borrelii miejsc, do których antybiotyki mają utrudniony dostęp.

Terapia antybiotykowa boreliozy w przypadku pojawienia się rumienia wędrującego opiera się zazwyczaj na stosowaniu doksycykliny dwa razy dziennie, lub amoksycyliny trzy razy dziennie przez dwa/trzy tygodnie. Neuroborelioza, nawrotowe zapalenie stawów bądź zapalenie mięśnia sercowego wymaga zaś leczenia z wykorzystaniem ceftriaksonu w dawce 200 mg dziennie. Bardzo istotnym elementem w terapii antybiotykowej boreliozy jest osłona mikroflory jelitowej z wykorzystaniem probiotyków i prebiotyków.

Co ważne, terapia antybiotykowa boreliozy jest skuteczna, lecz nie jest ona w stanie zregenerować uszkodzonych już przez chorobę narządów. Jest to punkt, o którym należy zawsze informować pacjentów. Istotne jest także to, że terapia boreliozy nie może być prowadzona profilaktycznie. Co więcej, najnowsze metody leczenia boreliozy bazują zazwyczaj na łączeniu antybiotykoterapii i metod naturalnych.

Naturalne metody leczenia boreliozy towarzyszące antybiotykoterapii

Terapia boreliozy powinna być wspomagana przez metody naturalne. Wybór naturalnych produktów należy opierać na kwestiach takich jak odporność organizmu, stosowanie repelentów odstraszających kleszcze i produktów hamujących rozwój procesu zapalnego, działania krętkobójczego lub krętkostatycznego.

W naturalnych metodach leczenia boreliozy zaleca się stosowanie czystka i ziela szczeci, korzenia hakorośli, kłącza imbiru, oleju z wiesiołka czy kadzidłowca indyjskiego. Warto pamiętać, że chociaż nie ma obecnie badań potwierdzających  bakteriobójcze działania czystka i innych substancji roślinnych, obserwuje się m.in. jego łagodzące działanie w dolegliwościach związanych z tą chorobą.

Wśród niekonwencjonalnych metod leczenia boreliozy na uwagę zasługuje z pewnością olejek eteryczny z czystka. Hamuje on rozwój krętków borrelii i bardzo dobrze sprawdza się w formie ekstraktów wodno-alkoholowych. Należy być jednak świadomym, że badania dotyczące czystka przeprowadzono w modelu in vitro, co nie potwierdza skuteczności terapii boreliozy w modelu in vivo. Wynika z tego, że czystek może chociaż czystek skutecznie leczy określone dolegliwości brak badań na ten temat lub jego skuteczność to efekt placebo.

Niekonwencjonalne metody leczenia boreliozy

Czym kierować się w doborze produktów w naturalnych metodach leczenia boreliozy? Z pewnością dobrym wyborem są surowce o działaniu przeciwzapalnym. Skutecznym wsparciem jest również zmiana diety na bogatą w produkty zawierające kwasy omega-3, czyli ryby morskie i owoce morza. Z kolei kwas alfa-linolenowy znajduje się w oleju lnianym i rzepakowym, a także orzechach oraz zielonych warzywach. W przypadku zwiększenia w diecie udziału kwasu omega-3 kosztem omega-6 możliwe jest zmniejszenie aktywności procesu zapalnego. 

Naturalne metody leczenia boreliozy bazują również na wykorzystaniu oksydantów. Jest tak, ponieważ w surowicy krwi osób z zapaleniem stawów stwierdza się obniżone stężenie witamin A i E o działaniu antyoksydacyjnym oraz cynku i selenu. W związku z tym w niekonwencjonalnej metodzie leczenia boreliozy powinny pojawić się też następujące składniki – owoc aronii, korzeń tarczycy bajkalskiej, cynamon oraz imbir. 

Niekonwencjonalne metody leczenia boreliozy wykorzystują też  fitoncydy, czyli substancje wytwarzane przez rośliny wyższe. Wyróżnia je silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne z działaniem fungistatycznym oraz grzybobójczym. Część fitoncydów hamuje mnożenie się wirusów, a niektóre z nich mogą uszkodzić ich strukturę. Ze względu na to działanie w naturalnych metodach leczenia boreliozy poleca się glukozynolaty, glikozydy izosiarkocyjanowe, olejki czosnkowe i gorczyczne. Występują one w stuliszu, czasnaczków, rzodkiewniku, pszonaku, wieczorniku, gorczyczniku, chrzanie, rukwi, rzepisze, rzeżusze, smagaliczce, warzusze, taszniku czy pieprzycy, cebuli i czosnku. Wielokierunkowe, najnowsze metody leczenia boreliozy dają dobre efekty i pozwalają na jej wyleczenie.

Narodowy Kongres Naturoterapii – najnowsze metody leczenia boreliozy

Najnowsze metody leczenia boreliozy zostaną przedstawione podczas Narodowego Kongresu Naturoterapii. Wśród omówionych tematów pojawią się skuteczne drogi diagnozy i efekty leczenia.  Najlepsi eksperci wyjaśnią kontrowersje wokół terapii antybiotykowej boreliozy. Przedstawią również naturalne metody leczenia boreliozy z wykorzystaniem ziół, fitozwiązków i grzybów medycznych. Poruszą też możliwości wsparcia konwencjonalnej terapii boreliozy o charakterze przewlekłym.  Uczestnicy dowiedzą się również, jak rozróżnić mnogość obrazów klinicznych. Do udziału w wydarzeniu zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane niekonwencjonalnymi metodami leczenia boreliozy oraz w ogóle naturoterapii.