VI KONGRES
NATUROTERAPII W PRAKTYCE

BÓL - naturalne metody łagodzenia i wspomagania leczenia bólu

Kiedy

27-28.11.2020 | ONLINE

Ceny od

  zł brutto

 
Największy kongres online kierowany do naturoterapeutów, fitoterapeutów 
i wszystkich zainteresowanych naturalnymi metodami walki z bólem.

Najważniejsze wydarzenie online o tematyce naturoterapeutycznej tego roku!

Pięć powodów, dla których warto wziąć udział w naszym wydarzeniu:

1

Weźmiesz udział w wykładach prowadzonych przez 8 UZNANYCH EKSPERTÓW – LEKARZY I NATUROTERAPEUTÓW zajmujących się fitoterapią, aromaterapią, akupunkturą, fizjoterapią – masażem i automasażem, osteopatią.

2

Wysłuchasz 7 GODZIN WYKŁADÓW podczas, których dowiesz się, jak na co dzień stosować naturalne metody w walce z bólem, a także zapoznasz się z wytycznymi w postępowaniu w przypadku konkretnych jednostek bólowych.

3

Czekają na Ciebie 4 ROZBUDOWANE PANELE wypełnione praktycznymi wskazówkami na temat wykorzystania fitoterapii, aromaterapii, Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, refleksologii i masażu w codziennej pracy z pacjentami.

4

Przygotowaliśmy 2 SPECJALISTYCZNE WARSZTATY ONLINE udział, w których zapewni Tobie umiejętne stosowanie aromaterapii w bólu oraz wskazówki dotyczące przeprowadzania automasażu w przypadku bólów stawowych.

5

Otrzymasz PRAKTYCZNĄ DAWKĘ WIEDZY potrzebnej w holistycznym podejściu do pracy z pacjentami borykającymi się z bólem.

Weź udział w kongresie online, szczególnie jeżeli:

 jesteś naturoterapeutą, fitoterapeutą, aromaterapeutą osteopatą, akupunkturzystą
 poszukujesz praktycznej wiedzy z zakresu naturalnych metod radzenia sobie z bólem
 w swojej praktyce wykorzystujesz holistyczne podejście do pracy z pacjentem
 interesują Ciebie naturalne metody łagodzenia bólu

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

Szczegółowy program Kongresu

Wybierz dzień, aby zobaczyć szczegóły

Wykład nr 1
Temat: Fitoterapia migrenowych bólów głowy

Prowadzący: dr n. farm. Marcin Ożarowski, prof. IWNiRZ

Co zyskasz: Wieloaspektową wiedzę na temat fitoterapii migrenowych bólów głowy oraz propozycje sprawdzonych produktów pochodzenia roślinnego do wykorzystania w leczeniu pacjentów.

 • Epidemiologia i przyczyny bólów głowy, klasyfikacja bólów głowy, definiowanie tej grupy chorób, czynniki sprzyjające występowaniu migreny, jej podłoże patofizjologiczne.
 • Profilaktyka i leczenie bólów migrenowych głowy z zastosowaniem substancji pochodzenia naturalnego, w tym standaryzowanych ekstraktów roślinnych i związków biologicznie czynnych.
 • Klasyczna farmakoterapia oraz obiecujące metody medycyny komplementarnej i alternatywnej w zapobieganiu i leczeniu bólów migrenowych.
 • Wyniki badań farmakologicznych in vitro / in vivo i badań klinicznych ekstraktów z: lepiężnika różowego, złocienia maruna, konopi siewnych, imbiru lekarskiego, róży dzikiej, wierzby białej.
 • Charakterystyka preparatów złożonych zawierających ekstrakty roślinne w połączeniu z 5-hydroksytryptofanem, ze związkami magnezu, z koenzymem Q10, z witaminą B2.
 • Szczegółowe omówienie europejskich, azjatyckich i amerykańskich rośliny o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym o znaczeniu przyszłościowym w profilaktyce i fitoterapii bólów migrenowych, a także surowce roślinne i związki pochodzenia naturalnego o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym.

Wykład nr 2
Temat: Terapia pacjentów bólowych w ujęciu komplementarnym.

Prowadzący: Honorata Dziel

Co zyskasz: Umiejętność oceny doboru techniki terapeutycznej w odniesieniu rodzaju bólu i diagnozy.
 

 • Dowiesz się jak przebiega diagnostyka źródła bólu w ujęciu komplementarnym.
 • Na przykładach z praktyki przekonasz się jak ważne jest wskazanie rodzajów bólu oraz dobór technik terapeutycznych względem odpowiedniej diagnozy.
 • Otrzymasz wskazówki postępowania przy: bólu przewlekłym, ostrym, onkologicznym, reumatycznym, naczyniowym, neurologicznym, psychosomatycznym.
 • Zapoznasz się z metodami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej wykorzystywanymi do pracy z pacjentami cierpiącymi na ból - akupunktura, moksoterapia, akupresura, laseroterapia, elektroakupunktura.
 • Poznasz inne techniki wykorzystywane w pracy z pacjentem bólowym.

Wykład nr 3
Temat: Grzyby halucynogenne i psylocybina w terapii chronicznego bólu? – możliwe obiecujące zastosowanie u pacjentów onkologicznych, reumatycznych i z ciężką depresją, na podstawie aktualnych prac naukowych.

 

Prowadzący: Jakub Babicki

Co zyskasz: Rzetelną wiedzę o najnowszych badaniach preparatów pochodzenia naturalnego stosowanych w leczeniu bólu chorób o chronicznym przebiegu.

 • Omówione zostaną aktualne prace naukowe i meta-analizy na temat medycznego zastosowania grzybów halucynogennych, głównie psylocybiny.
 • Przedstawiony zostanie sposób w jaki psylocybina wpływa na odczuwanie i uśmierzanie bólu u pacjentów onkologicznych, bólów reumatycznych, a także bólów psychosomatycznych towarzyszących różnym rodzajom depresji.
 • Powiemy też o roli receptorów serotoninowych w kontekście oddziaływania halucynogenów na fizjologię organizmu.

Wykład nr 4
Temat: Urazy i bóle kręgosłupa – leczenie z wykorzystaniem homeopatii, akupunktury, ziołolecznictwa.

Prowadzący: Krzysztof Błecha

Co zyskasz: Umiejętność doboru odpowiedniej metody terapeutycznej do stosowania w łagodzeniu z bólami kręgosłupa różnego pochodzenia.

 • Poznasz metody terapeutyczne, które na podstawie własnych doświadczeń prelegenta, a także danych literaturowych, są najbardziej skutecznymi sposobami łagodzenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, związanych zarówno z urazami, jak i chorobą przeciążeniową.
 • Omówimy jakie metody stosować w konkretnych sytuacjach bólowych kręgosłupa, włącznie z terapiami manualnymi, akupunkturą, homeopatią, ziołolecznictwem.
 • Przedstawimy badania naukowe prowadzono w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, wykazujące wyższość metod naturalnych nad farmakoterapią.
 • Wykładowca opowie o dolegliwościach bólowych związanych z kręgosłupem, ale zlokalizowanych w innych częściach ciała.

Wykład nr 5
Temat: Fitoterapia w bólach reumatoidalnych

Prowadzący: Jakub Babicki

Co zyskasz: Poznasz bezpieczne i efektywne sposoby wprowadzania do organizmu aktywnych biologicznie substancji pochodzenia roślinnego niwelujących i wspomagających leczenie chorób reumatoidalnych oraz dny moczanowej.

 • Poznasz dostępne w Polsce produkty roślinne, które w naturalny sposób wspomagają leczenie reumatoidalnego zapalania stawów.
 • Dowiesz się, które roślinne substancje aktywne hamują/ograniczają reumatoidalne zapalenia stawów, niwelując objawy bólowe .
 • Przedstawione zostaną gotowe wytyczne umożliwiające przygotowanie receptur zielarskich stosowanych przy reumatoidalnych bólach stawów.
 • Poznasz siedliska występowania roślin o potencjale leczniczym tak aby można było wdrożyć ,,od zaraz” naturalne metody fitoterapeutyczne wspomagające leczenie i prowadzenia pacjentów.

Wykład nr 6
Temat: Medyczna marihuana w kontekście terapii bólu

Prowadzący: Małgorzata Wagner

Co zyskasz: Praktyczną wiedzę na temat zastosowania medycznej marihuany w różnego rodzaju bólach.

 • Podczas wykładu omówione zostanie działanie układu endokannabinoidowego.
 • Dowiesz się jakie są możliwości zastosowania terapeutycznego kannabinoidów, ich mechanizm działania i zastosowanie w leczeniu bólu.
 • Szeroko przedstawione zostaną możliwości zastosowania kanabinoidów z konopi w leczeniu bólu ostrego, pooperacyjnego, przewlekłego, towarzyszącego i współistniejącego z innymi chorobami.
 • Opisane zostanie holistyczne podejście do bólu w sytuacji, gdy istnieje w Polsce szansa na wykorzystanie w terapii synergii działania substancji czynnych obecnych w konopiach.

Wykład nr 7
Temat: Napięciowe bóle pleców. Rola autonomicznego układu nerwowego z punktu widzenia osteopaty i terapeuty medycyny wschodu.

Prowadzący: dr Marian Majchrzycki

Co zyskasz: Umiejętność wykorzystywania technik oddechowych i autoterapii w niwelowaniu objawów bólowych popartych praktyką medycyny wschodu i naukowym podejściem medycyny zachodniej. Poznasz proste i skuteczne techniki relaksacji stosowane w przypadłościach bólowych.

 • Przedstawiony zostanie aspekt bólu pleców jako problemu zaburzeń napięć wynikających z dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego w podejściu teorii poliwagalnej.
 • Prelegent omówi rolę nerwu błędnego w napięciu mięśniowo-szkieletowym oraz przedstawi proste techniki relaksacji.
 • Zaprezentowane zostaną ćwiczenia oddechowe oraz techniki autoterapii, które pochodzą z medycyny Wschodu i mają poparcie w pracach naukowych medycyny zachodniej.

Warsztat nr 1
Temat: Aromaterapia a ból

15:30 – 17:30

Prowadzący: mgr farm. Artur Rakowski

Co zyskasz: Odpowiedź na pytanie: czy aromatoterapia może być alternatywą dla klasycznej farmakoterapii bólu, a także praktyczną wiedzę umożliwiająca stosowanie olejkowych surowców leczniczych wykorzystywanych w bólu głowy.

 • Omówiony zostanie mechanizm powstawania bólu oraz przedstawione dane statystyczne i profil bezpieczeństwa leków przeciwbólowych NLPZ i opioidów.
 • Dowiesz się jak stosować aromaterapię w bólu głowy, oraz z jakimi rodzajami bólu głowy możemy mieć do czynienia - klasterowy, napięciowy, migrenowy.
 • Otrzymasz wskazówki jak stosować aromaterapię w bólu zwyrodnieniowym i reumatoidlanym oraz przy silnym bólu np. porodowym.
 • Dowiesz się jak prawidłowo przygotować olejek przed aplikacją
 • Poznasz bezpieczne i efektywne sposoby wprowadzania do organizmu aktywnych biologicznie substancji zapachowych z olejków pochodzenia roślinnego

Warsztat nr 2
Temat: Wykorzystanie naturalnych metod leczenia w bólach stawów

17:30 – 19:30

Prowadzący: Natalia Deja

Co zyskasz: Praktyczne wskazówki dotyczące przeprowadzania automasażu w bólach stawowych różnego pochodzenia.

 • Zapoznasz się z technikami terapii manualnej wykorzystywanymi w łagodzeniu bólu stawów pochodzenia urazowego, przeciążeniowego, a także powstałego w wyniku choroby zwyrodnieniowej.
 • Omówione zostaną metody profilaktyki dolegliwości stawowych.
 • Nabędziesz praktyczne umiejętności autoterapii i profilaktyce dolegliwości stawowych

PRELEGENCI

dr hab. n. farm.
Marcin Ożarowski

prof. IWNiRZ,
farmaceuta i biolog.

 
Honorata
Dziel

fizjoterapeutka i akupunkturzystka

 
Jakub
Babicki

zielarz
i etnofarmakolog

lek. med.
Krzysztof
Błecha

lekarz
medycyny

mgr farm.
Małgorzata
Wagner

farmaceutka,
wykładowca

dr n. med.
Marian
Majchrzycki

osteopata
i fizjoterapeuta

mgr farm.
Artur
Rakowski

farmaceuta, bloger i promotor zdrowia.

 
Natalia
Deja

fizjoterapeutka i masażystka.

DOŁĄCZ DO groNA UCZESTNIKÓW!

Zarezerwuj miejsce na najlepszych warunkach już teraz!

Do wydarzenia pozostało:

 

OFERTA SPECJALNA W CENIE 99 ZŁ BRUTTO KOŃCZY SIĘ 30 WRZEŚNIA LUB PO WYCZERPANIU LIMITU DOSTĘPNYCH W PROMOCJI BILETÓW!

Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy:

Certyfikat

Wszyscy Uczestnicy otrzymają certyfikat, potwierdzający ich udział w wydarzeniu podpisany przez redakcję czasopisma.

Nagranie

Każdy Uczestnik otrzyma nagranie wszystkich wykładów i będzie mieć do niego dostęp przez 30 dni.

Bezpieczeństwo

Gwarantujemy wysłuchanie prelekcji online - bez konieczności bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.

Uczestnictwo

Trwa przedsprzedaż biletów.

Skorzystaj z okazji i kup bilet w niższej cenie!

BILET NA KONGRES

Cena standardowa:
  zł brutto /   zł netto

Cena w PROMOCJI:

 
zł brutto
  zł netto

Zapisując się uzyskasz:

 • Udział w kongresie
 • Dostęp do specjalistycznej wiedzy
 • Bezpieczny udział w kongresie
 • Certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu
 • Dostęp do nagrań wykładów przez 30 dni po zakończeniu kongresu

 

BILET NA KONGRES
+ WARSZTAT NR 1

Cena standardowa:
  zł brutto /   zł netto

Cena w PROMOCJI:

  zł brutto
  zł netto

Zapisując się uzyskasz:

 • Udział w kongresie
 • Udział w warsztacie: Aromaterapia a ból
 • Dostęp do specjalistycznej wiedzy
 • Bezpieczny udział w kongresie
 • Certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu oraz warsztacie
 • Dostęp do nagrań wykładów przez 30 dni po zakończeniu Kongresu

 

BILET NA KONGRES
+ WARSZTAT NR 2

Cena standardowa:
  zł brutto /   zł netto

Cena w PROMOCJI:

  zł brutto
  zł netto

Zapisując się uzyskasz:

 • Udział w kongresie
 • Udział w warsztacie: Wykorzystanie naturalnych metod leczenia w bólach stawów
 • Dostęp do specjalistycznej praktycznej wiedzy
 • Bezpieczny udział w kongresie
 • Certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu oraz warsztacie
 • Dostęp do nagrań wykładów przez 30 dni po zakończeniu kongresu
BILET NA KONGRES
+ 2 Warsztaty

Cena standardowa:
  zł brutto /   zł netto

Cena w PROMOCJI:

  zł brutto
  zł netto

Zapisując się uzyskasz:

 • Udział w kongresie
 • Udział w warsztatach:
  • Aromaterapia a ból
  • Wykorzystanie naturalnych metod leczenia w bólach stawów
 • Dostęp do specjalistycznej praktycznej wiedzy
 • Bezpieczny udział w kongresie
 • Certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu i warsztatach
 • Dostęp do nagrań wykładów przez 30 dni po zakończeniu kongresu

Kontakt

Masz pytania?
Napisz do nas lub zadzwoń.

Dla uczestników

dr Urszula Skrzypczak
tel.: 61 66 55 806
email: Urszula.Skrzypczak@forum-media.pl

DLA PARTNERÓW

Marzena Graja
tel.: 502 237 926
email: Marzena.Graja@forum-media.pl